احداث ۲ هزار کیلومتر راه روستایی تا پایان امسال

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در سومین گردهمایی خیرین راه گفت: این افراد در جهت گشایش مشکلات جامعه گام‌های بلندی برداشتند که به نوعی برای خود سرمایه جاودانه‌ای را خریداری کرده‌اند.

او ادامه داد: اخلاق در شرایط کنونی گمشده جامعه است که باید مردم برای بدست آوردن آن اهتمام داشته باشند.

اسلامی با اشاره به اینکه جمعیت کشور در حال گسترش است گفت: باید از فکر و اندیشه تا عمل مهندسان مشاور ما خیرخواهانه باشد و برای سرمایه ملی که در مراحل طراحی پروژه‌ها استفاده می‌کند کم نگذارد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بسیاری از هزینه‌های غیر ضروری به دلیل طراحی‌های نادرست و یا مشکلاتی که در طول اجرا ایجاد می‌شود هزینه می‌شود در صورتی که اگر مشاوران ما کار را درست انجام دهند چنین مشکلات و هزینه‌های غیر ضروری مصرف نمی‌شود

او افزود: نظارت کم در برخی از پروژه‌ها باعث می‌شود که مراحل مناقصه، ساخت و یا اجرا طی شود و در طول بهره‌برداری شاهد مشکلات بسیار زیادی در پروژه می‌شویم که این خود برای بسیاری از پروژه‌ها ایجاد شده و باعث هزینه‌های بسیاری برای پیمانکاران شده است.

اسلامی اظهار کرد: باید انجام کار‌های خیر را در پروژه‌ها نشر دهیم و این موضوع را در بین پیمانکاران افزایش دهیم به طوری که پروژه‌هایی که در طول سال ساخته می‌شود اگر در بین مسیر راه روستایی وجود داشته باشد آن را هم ترمیم و بازسازی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: متأسفانه در بخش راهسازی شاهد آن هستیم که مجری طرح در بسیاری از پروژه‌ها کم کاری می‌کند به طور مثال پارکینگی احداث می‌کند که آسفالت نشده یا در بسیاری از پروژه‌ها پارکیینگی احداث نمی‌شود که این خود به نوعی کم کاری در پروژه به شمار می‌رود.

او با اشاره به اینکه در ارتباط با ساخت پروژه‌ها پیمانکارن باید ادغام را ملاک عمل قرار دهند گفت: تمام جاده‌هایی که ساخته می‌شود باید دستگاه‌های نظارتی مشارکت داشته باشند تا پروژه به صورت کامل به اتمام برسد

اسلامی با اشاره به اینکه در دستور اخیری که داده‌اند قرار شد در تمامی راه‌ها، آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها تابلو‌های سازندگان و پیمانکاران پروژه‌ها نصب شود گفت: در صورتی که پیمانکاری متعهد و با کیفیت پروژه را ساخته باشد مردم از آن تقدیر می‌کنند، اما اگر پروژه‌ای بی کیفیت ساخته شده باشد مردم متوجه پیمانکار آن خواهند شد بنابراین پیمانکاران باید در طول اجرای پروژه به صورت کامل تمامی راه‌ها را با کیفیت بسازند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه خیرین راهسازی باید به ایمن‌سازی نقاط پر حادثه هم توجه داشته باشند گفت: می‌توانیم با ساخت مجتمع‌های بین راهی زمینه‌ساز کاهش تلفات جاده‌ای شویم.

او افزود: باید برای بهبود کیفیت وضعیت جاده‌ها جامعه مطالبه‌گری داشته باشیم و مردم با مطالبه‌گری در این بخش از دولت خواستار افزایش ظرفیت‌های بودجه‌ای باشند.

اسلامی با اشاره به راه‌اندازی پویش ۶۰۳۰ گفت: ۶۰ درصد از تلفات جاده‌ای در ۳۰ کیلومتری شهر‌ها رخ می‌دهد بنابراین می‌توانیم با راه‌اندازی این پویش و فرهنگسازی رانندگی در این مناطق میزان حوادث را کاهش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باید برای کاهش تلفات جاده‌ای فکر اساسی کنیم گفت: با وجود آنکه در طول سال‌های ۹۶ و ۹۷ میزان تلفات کاهش نیافته، اما ما شاهد افزایش تردد‌های جاده‌ای بوده‌ایم، اما باید دلواپسی و دغدغه اساسی برای کاهش تلفات جاده‌ای داشته باشیم.

او به ارائه چند راهکار برای کاهش تلفات جاده‌ای اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی مجتمع‌های بین راهی خود یکی از اصلی‌ترین راهکار‌ها برای کاهش تلفات جاده‌ای است به طوری که وزارت راه و شهرسازی با تخصیص زمین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت سرمایه‌گذاران را برای ساخت این مجتمع‌ها تشویق می‌کند همچنین می‌توانید با ایجاد کمپ، بازراچه و اقامتگاه‌ها مردم و رانندگان را برای حضور و استراحت در این مجتمع‌ها تشویق کنیم.

اسلامی یادآور شد: دسترسی هم سطح و غیر هم سطح با ساخت کندراه‌ها می‌تواند تداخل ترافیکی را در این بخش مدیریت کند همچنین افزایش دوربین‌های نظارتی در ۳۰ کیلومتری شهر‌ها باعث می‌شود که بسیاری از رانندگان از ترس دوربین سرعت خود را کاهش دهند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در طی این سال‌ها من مخالف سرسخت ساخت راه‌های روستایی با مشخصات راه‌های اصلی بوده‌ام گفت: بسیاری از مهندسان مشاور راه‌های روستایی را با مشخصات راه‌های اصلی ساخته‌اند که البته مخالفم و موافقان بسیار زیادی در این بین داشته است.

او اظهار کرد: خوشبختانه در طی سال‌های اخیر نهضتی برای ساخت راه‌های روستایی به پا شده که تا پایان امسال ۲ هزارکیلومتر راه جدید روستایی احداث خواهد شد.

اسلامی با اشاره به اینکه یک روحیه جهادی در حوزه راهسازی وجود دارد گفت: بسیاری از افراد و خیرین به صورت عاشقانه در راه‌ها و احداث آن‌ها فعالیت می‌کنند که این خود زمینه‌سازی ارتقا و افزایش کیفیت راه‌های روستایی است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در طول ۲ سال گذشته فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای در اشتغال روستایی ایجاد شده که این خود زمینه‌ساز مهاجرت بسیاری از شهرنشینان به روستا‌ها شده استو

او افزود: نقشیه‌ای توسط سازمان راهداری تهیه شده که درصد محرومیت را نشان می‌دهد بنابراین تمام تمرکز ما در طی دو سال گذشته آن بوده است که تقاضا محوری و برنامه محوری را در این حوزه هدایت کنیم.

اسلامی بیان کرد: عدالت و ایجاد توسعه متوازن و برنامه محوری را باید در عمل نشان دهیم تا کسی احساس نکند که جمهوری اسلامی به آن‌ها بی توجهی می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: کار‌های عملی در بخش جاده سازی و راه‌های روستایی ایجاد کرده‌ایم و ظرفیت‌های بسیار زیادی را در این بخش فراهم کرده‌ایم ما دربخش راه روستایی هر جا احساس کنیم که مشکلی وجود داشته باشد به سرعت برای برطرف کردن آن اقدام خواهیم کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

 

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code