ایجاد بورس تحصیلات تکمیلی به نام “مرضیه فروتن” از جانباختگان هواپیمای اوکراینی

دانشگاه “واترلو”ی کانادا چندی پیش، پس از اتفاق تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی در بیانیه‌ای رسمی مرگ دو دانشجوی ایرانی (“مرضیه(ماری) فروتن” دانشجوی دکتری جغرافیا و “منصور اصفهانی” دانشجوی دکتری مهندسی عمران) که در این دانشگاه مشغول تحصیل بودند را تسلیت گفت و حال نیز یک بورس تحصیلات تکمیلی دانشگاه خود را به نام “مرضیه فروتن” گذاشته است.

هدف “مرضیه فروتن” این بود که با پژوهش‌ها و تحقیقات خود کمک کند تا تمام افراد از آب پاکیزه و فاقد هرگونه آلودگی استفاده کنند. وی عضو پروژه “Global Water Futures “بود که طی آن تمام موارد آلوده‌کننده منابع آب کانادا را شناسایی و با آن مبارزه می‌کردند.

به گفته دوستانش، “مرضیه” یک دانشمند درخشان بود که عزم جدی در حل این مشکل را داشت و اغلب اوقات وقت خود را در حوالی دریاچه‌های جنوبی آنتاریو می‌گذارند و در آنجا از حسگرهای مختلف برای اندازه‌گیری آلودگی آب و نظارت بر دما، ساختار حرارتی، پوشش یخ و کیفیت آب دریاچه‌ها استفاده می‌کرد.

“مرضیه فروتن” مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی علوم خاک و کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه شیراز اخذ کرد و سپس موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته جغرافیا از دانشگاه کلگری کانادا شد. پیش از این حادثه نیز وی دانشجوی مقطع دکترای رشته جغرافیای دانشگاه واترلو بود.

ایسنا

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code