ترس سوداگران بزرگ اقتصادی، عامل اصلی کاهش قیمت دلار

کامران صداقت روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تحولات بازار ارز و دلایل کاهش نرخ طلا و سایر انواع ارز در بازار، اظهار داشت: کاهش نرخ دلار به دلیل افزایش عرضه و غلبه فروشندگان بر خریداران بوده است.
این کارشناس بازار ارز ادامه داد: افزایش عرضه ارز در بازار به دلیل شوک سیاسی ناشی از اخبار مربوط به سفر هیأت‌های خارجی از جمله نخست وزیر ژاپن به ایران بوده است.
وی اضافه کرد: تحت تأثیر این شوک سیاسی، هم عرضه فیزیکی دلار و سایر انواع ارز در بازار افزایش یافت و هم فضای ذهنی و روانی زمینه افت قیمت‌ها را فراهم کرد.
این استاد دانشگاه گفت: بیشترین فروش ارز در روزهای گذشته از سوی سوداگران بزرگ اقتصادی صورت گرفته که از ترس سقوط قیمت دلار اقدام به عرضه گسترده این ارز در بازار کردند.
این کارشناس بازار ارز یادآور شد: پس از افزایش عرضه توسط سوداگران بزرگ ارزی، دارندگان دلارهای خانگی نیز ارزهای خود را برای فروش روانه بازار کردند.
وی درباره نرخ واقعی دلار گفت: بر اساس واقعیت اقتصادی، نرخ واقعی دلار حدود هشت هزار تومان است و نرخ موجود (حدود ۱۳ هزار تومان) ماهیت سوداگرانه داشته و واقعی نیست.
صداقت با بیان اینکه در بلندمدت نرخ دلار به سوی قیمت واقعی خود یعنی هشت هزار تومان حرکت خواهد کرد، گفت: به دلیل شرایط کنونی اقتصادی نمی‌توان با سرعت به سوی این قیمت واقعی حرکت کرد.
وی خاطرنشان کرد: قیمت واقعی هشت هزار تومانی برای دلار در زمانی محقق خواهد شد که جدا از مسائل مربوط به تحریم‌ها، بتوانیم طرح رونق تولید را در داخل کشور اجرا، وام‌های کم بهره اعطا و نرخ سود بانکی را کاهش دهیم که این موضوع به سیاست‌های پولی و بانکی در آینده بستگی دارد.
قیمت واقعی هشت هزار تومانی برای دلار در زمانی محقق خواهد شد که جدا از مسائل مربوط به تحریم‌ها، بتوانیم طرح رونق تولید را در داخل کشور اجرا، وام‌های کم بهره اعطا و نرخ سود بانکی را کاهش دهیم که این موضوع به سیاست‌های پولی و بانکی در آینده بستگی دارد.
این کارشناس بازار ارز درباره افزایش نرخ ارز در سامانه نیما و نزدیک شدن به قیمت ارز در بازار آزاد گفت: قیمت ارز در آینده همچنان چند نرخی باقی خواهد ماند و زمینه برای تک نرخی شدن فراهم نیست زیرا به طور کامل، امکان کنترل بر عرضه ارز توسط صادرکنندگان و همچنین واردکنندگان وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، نرخ دلار و سایر انواع ارز در هفته‌های اخیر روندی نزولی به خود گرفته که البته در روزهای گذشته شتاب آن بیشتر شده است.
نرخ دلار که تا حدود ۱۵ هزار تومان بالا رفته بود در روزهای اخیر به کانال ۱۲ هزار تومانی سقوط کرده است.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code