جزئیات متوسط قیمت محصولات کشاورزی در سال ۹۸

 

مرکز آمار جزئیات متوسط قیمت محصولات کشاورزی، دامی و خدمات کشاورزی در سال ۹۸ و مقایسه آن با سال قبل از آن (سال ۹۷) را منتشر کرد.

در سال ١٣٩٨، در بخش غلات، متوسط قیمت هر کیلو گرم گندم با رشد ۳۲ درصدی نسبت به سال قبل معادل ۱۷ هزار و ۲۲۴ ریال، متوسط قیمت جو با افزایش ٥٩.٢ درصدی ۱۸ هزار و ۷۷۱ ریال، متوسط قیمت شلتوک با رشد ٣١.٨ درصدی ۶۳ هزار و ۸۹۴ ریال و متوسط قیمت ذرت دانه‌ای با افزایش ۲۴ درصدی معادل ۱۷ هزار و ۸۱۷ ریال بوده است.

در بخش حبوبات، متوسط بهای هر کیلو نخود با ۱۰.۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل به مبلغ ۵۹ هزار و ۳۴۷ ریال و قیمت عدس با ١٦.٨ درصد افزایش به ۵۷ هزار و ۶۰۴ ریال رسید.

در میان دانه‌های روغنی، قیمت متوسط هر کیلو آفتابگردان روغنی با ۱۸۳.۵ درصد افزایش نسبت به سال ٩٧ به ۹۳ هزار و ۴۷۰ ریال و قیمت متوسط کلزا با ۲۰.۵ درصد افزایش به ۳۴ هزار و ۱۰۳ ریال بود.

قیمت متوسط هر کیلو هندوانه با کاهش ۱۹.۷ درصدی به هفت هزار و ۱۱۰ ریال، قیمت خربزه با افزایش ٨.١ درصدی به ۱۵ هزار و ۶۱۷ ریال و قیمت خیار با کاهش ٢.٣درصدی به ۲۰ هزار و ۲۱۹ ریال رسید.

در میان سبزیجات، متوسط قیمت هر کیلو سیب زمینی معادل ۲۳ هزار و ۶۸۹ ریال و هر کیلو پیاز ۲۳ هزار و ۲۵۴ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۹۰.۳ و ۱۰۴.۹ درصد رشد داشته ­است. همچنین، متوسط قیمت هر کیلو گوجه فرنگی با ۷.۸ درصد کاهش برابر ۱۵ هزار و ۳۷۹ ریال و هر کیلو بادمجان با ۳۲.۳ درصد افزایش برابر ۱۷ هزار و ۹۵۱ ریال بوده است.

متوسط بهای هر کیلو یونجه معادل ۱۹ هزار و ۱۶۳ ریال و هر کیلو شبدر خشک برابر ۱۹ هزار و ۸۵۷ ریال بوده که نسبت به سال قبل به ترتیب ۶۵.۳ و ٩٤.٥ درصد افزایش نشان می‌دهد.

متوسط قیمت هر کیلو زردآلو برابر ۶۶ هزار ریال و هر کیلو هلو ۴۲ هزار و ۲۰۰ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۴۹.۳ و ٣٣.١ درصد افزایش داشته است.

متوسط بهای هر کیلو سیب درختی ۲۷ هزار و ۳۶۴ ریال بوده که نسبت به سال قبل ۱۲.۸ درصد کاهش داشته و متوسط قیمت انگور به ۳۳ هزار و ۵۳۹ ریال رسید که نسبت به سال قبل معادل ١٧.٩ درصد افزایش داشته است.

در بخش مرکبات، متوسط قیمت هر کیلو پرتقال با افزایش ۱۱.۶ درصد به ۱۶ هزار و ۱۱۶ ریال و قیمت نارنگی با کاهش ٧.٦ درصدی به ۱۸ هزار و ۹۱۹ ریال رسید.

رشد ۷۲ درصدی قیمت هر کیلو گوسفند

در بخش دامداری سنتی، متوسط قیمت هر کیلو گوسفند و بره زنده ۴۰۴ هزار و ۴۳۵ ریال و هر کیلو گاو پرواری زنده ۳۲۵ هزار و ۴۳۹ ریال بوده که نسبت به سال ٩٧ به ترتیب معادل ۷۲.۳ و ٣٧.٢ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در سال ١٣٩٨، در بخش فراورده‌های دامی سنتی، متوسط قیمت هر کیلو شیر گوسفند برابر ۵۹ هزار و ۳۶۰ ریال و هر کیلو شیر گاو ۲۲ هزار و ۲۸۶ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۳۰.۹ و ۴۰.۸ درصد افزایش داشته است.

دستمزد کارگر میوه‌چین مرد بیش از ۸۱ هزار تومان

در بخش دستمزد نیروی کار، متوسط دستمزد کارگر میوه چین مرد برابر ۸۱۶ هزار و ۷۵۳ ریال و دستمزد کارگر میوه چین زن ۵۷۸ هزار و ۹۹۰ ریال بوده که به ترتیب نسبت به سال قبل ۵۲.۹ و ٤٢.١ درصد افزایش داشته است.

متوسط دستمزد روزانه یک نفر کارگر دروگر غلات مرد برابر یک میلیون و ۶۸ هزار و ۸۸۱ ریال بوده که نسبت به سال ٩٧ معادل ٣٠.٧ درصد رشد نشان می‌دهد. به علاوه، دستمزد روزانه‌ کارگر وجین‌کار و تنک‌کار مرد با ٣١.٣ درصد افزایش به ۷۶۳ هزار و ۲۱۸ ریال و دستمزد وجین کار و تنک کار زن با ۲۶ درصد افزایش به رقم ۷۴۱ هزار و ۲۹۸ ریال رسید.

 

 ایرنا

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code