سندروم خستگی مزمن اثر ماندگار کرونا بر روی بهبودیافتگان

مسعود مردانی دشتی فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، درباره عوارضی که ممکن است روی بیماران مبتلا به کرونا باقی بماند، گفت: کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند، پس از گذراندن دوره نقاهت، از بی‌حالی و خستگی مداوم، کاهش قدرت تمرکز و درد‌های مختلف در بدن و بی‌خوابی شکایت دارند. حتی پس از انجام آزمایش و سی‌تی اسکن‌های متفاوت هیچ علامتی از بیماری خاص در آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

مردانی تشریح کرد: در واقع این عارضه، سندروم پس از کروناست که به آن سندروم خستگی مزمن می‌گویند. تا به حال علم نتوانسته هیچ درمانی برای این سندروم بیابد و احتمالا از این به بعد با این عارضه روبه‌رو خواهیم شد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: خبر خوب اینکه همه دچار این مشکل نمی‌شوند و درصد خیلی کمی ممکن است گرفتار سندروم پس از کرونا شوند؛ البته ثابت شده که بسیاری از بیماران با گذشت زمان رفته رفته بهبود پیدا می‌کنند؛ برای خواب و افسردگی می‌توان از دارو کمک گرفت و همچنین برای افزایش تمرکز باید با متخصص مغز و اعصاب مشورت کرد؛ برای کمبود نیروی جسمانی نیز می‌توان یوگا یا نرمش‌های سبک انجام داد، در نتیجه امکان گذشتن از این مرحله نیز البته با صرف زمان وجود دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code