مجوز پرداخت هزار میلیارد ریال تنخواه گردان به سیل زدگان صادر شد

به گزارش سازمان برنامه و بودجه، «محمدباقر نوبخت» روز گذشته در نامه ای به «اکرمی» معاون نظارت مالی و خزانه داری کشور نوشت که این اعتبار در راستای اجرای قانون بودجه ۱۳۹۸ کل کشور است.
وی توضیح داد که این اعتبار برای تأمین هزینه‌های ضروری اولیه، جبران خسارات و بازسازی تأسیسات و ابنیه آسیب از سیل اخیر در استان‌های سیل‌زده اختصاص داده شده است.
براساس مجوز صادر شده ۵۰۰ میلیارد ریال از این اعتبار برابر ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران و ۵۰۰ میلیارد ریال نیز برابر ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به وزارت کشور اختصاص می یابد.
به گزارش ایرنا، بارش شدید باران که از ۲۶ اسفند ماه سال ۹۷ در مازندران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد و به ۹ نقطه شهری و بیش از ۱۷۰ روستا در بخش های مختلف خسارت زد.
در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از ۳۰۰ میلیمتر باران در ۳۵ ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها شد بطوریکه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.
پنجم فروردین ۹۸ نیز جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یکدیگر در محور ورودی شمال این کلانشهر ده ها کشته و مصدوم برجای گذاشت.
از سوی دیگر بارندگی های شدید در مناطق بالادست حوضه های کارون، دز و کرخه در ۲ هفته اخیر سبب آبگرفتگی روستاهای و شهرهای حاشیه این رودخانه ها در شهرستان های دشت آزادگان، شوش، حمیدیه، شوشتر، اهواز و کارون شده است.
همزمان با آغاز موج دوم بارش‌های فروردین، بسیاری از شهرهای و روستاهای استان لرستان نیز درگیر سیلاب‌ شدند. شهرهایی مانند پلدختر،‌ دورود، خرم‌آباد،‌ الیگودرز و … در محاصره سیل قرار گرفتند تا جایی که امکان امدادرسانی هوایی به شهر پلدختر و برخی از روستاها وجود نداشت.
«علی اصغر پیوندی» رئیس جمعیت هلال احمر بامداد نوزدهم فروردین ماه اعلام کرد که برآوردهای اولیه نشان می دهد که خسارت ناشی از سیل در استان های لرستان، ایلام، خوزستان، گلستان و مازندران بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال است.
البته «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز (بیستم فروردین ماه) اعلام کرد که از همه دستگاه های ذیربط خواسته ایم برآورد های لازم را درباره خسارت ناشی از سیل گزارش دهند، اما با توجه به اینکه همچنان در جریان وقوع اتفاق هستیم هنوز رقم قطعی مشخص نیست.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code