۱۴هزار نفر در مجتمع‌های بین‌راهی ایران مشغول کار هستند

حمیدرضا شهرکی،اظهار داشت: از مجموع مجتمع‌ها و تیر پارک‌های تحت پوشش سازمان راهداری، حمل‌ و نقل جاده‌ای، ۸۷ باب در آزادراه‌ها، ۲۷۹ مورد در بزرگراه‌ها، ۳۰۹ واحد در مسیر راه‌های اصلی و ۷۰ واحد در راه‌های فرعی به مردم خدمات رسانی می‌کنند.
وی افزود: مجتمع‌های در حال ساخت و پیش‌بینی‌شده تا سال ۹۹ حدود ۴۵۴ واحد است که ۳۶ باب در آزادراه‌ها، ۱۹۲ باب در بزرگراه‌ها، ۱۷۷ واحد درراه‌های اصلی و ۴۹ مورد مربوط به راه‌های فرعی است.
مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و نظارت بر بهره‌برداری سازمان راهداری ،حمل‌ونقل جاده‌ای در مورد یزد اظهار داشت: در این استان ۱۰ مجتمع به بهره‌برداری رسید ، هشت مجتمع در حال ساخت است و ۱۴ مجتمع نیز در مرحله موافقت اصولی و اخذ استعلام قرار دارد که تا سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد.

** یزد رتبه نخست ساخت مجتمع‌های بین‌راهی
شهرکی خاطرنشان کرد: یزد از نظر رشد شاخص‌ها و داشتن بالاترین شاخص تخصصی در ساخت مجتمع‌های بین‌راهی در میان ۳۱ استان، در رتبه نخست کشور قرار دارد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ۸۴۱ واحد مجتمع بین‌راهی در مرحله اخذ موافقت اصولی و استعلام قرار دارد ، ادامه داد: از این تعداد ۷۷ باب در بزرگراه‌ها ، ۳۶۰ مورد در آزادراه‌ها ، ۲۷۳ باب در راه‌های اصلی و ۱۳۱ واحد مربوط به راه‌های فرعی است.
این مسئول با اشاره به تهیه طرح تفصیلی مجتمع‌های بین‌راهی اظهار داشت: در سال ۹۷ فراخوانی داده شد که طرح تفصیلی آماده و تا پایان نیمه اول سال ۹۸ اپلیکیشنی( درخواست نامه) برای مسافران و کسانی که می‌خواهند از خدمات مجتمع‌ها استفاده کنند طراحی ‌شود.

** نقطه‌گذاری ۴۹۵ منطقه برای ساخت مجتمع
به گفته شهرکی بر اساس طرح تفصیلی ، ۴۹۵ مورد نقطه‌گذاری با سازمان ملی اراضی برای واگذاری هماهنگ شد که تاکنون برای ۶۰ درصد این نقاط موافقت اصولی صادر شد و ۱۶ نقطه آن در یزد قرار دارد که برای نیمی از آن‌ها موافقت اصولی صادر شد.
مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری سازمان راهداری اظهار داشت: سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی می‌توانند برای ایجاد مجتمع‌های بین‌راهی و تیر پارک‌ها پیشنهادهای خود را ارائه دهند و در صورت موافقت اصولی و اخذ پروانه بهره‌برداری اقدام به ایجاد مجتمع در محل های موردنظر کنند.

** حمایت از سرمایه‌گذاری برای ساخت مجتمع‌ها
شهرکی همچنین در مورد کمک‌ها و جذابیت‌های سرمایه‌گذاری برای ساخت مجتمع‌ها یادآور شد: با توجه به هزینه ی بالای سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها تلاش شد تا زمین‌های مراکز از اراضی ملی باقیمت پایین تهیه شود ضمن اینکه از هزینه تغییر کاربری معاف و کمک‌های بلاعوضی هم در قالب آسفالت و برخی موارد دیگر به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود.
وی تأکید کرد: به همین دلیل به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنیم با استفاده ازنظر مشاوران ، برای بهینه‌سازی و تهیه چشم‌انداز تعمیر و نگهداری مجتمع‌ها و بر اساس نیاز منطقه ، نقشه داشته باشند .

** لزوم حمایت جدی بانک‌ها از سرمایه‌گذاران
این مسئول سازمان راهداری کشور با تأکید بر لزوم حمایت بانک‌ها برای ایجاد مجتمع‌های خدماتی و رفاهی و ارائه سهم خود افزود: مسئولان بسیاری از این مجتمع‌ها به حمایت بانک‌ها برای به‌روزرسانی و بهینه‌سازی و بازسازی در تأمین اعتبار جاری نیاز دارند تا بتوانند با بهینه‌سازی و به‌روزرسانی مجتمع خدمات مطلوب‌تری را به شهروندان ارائه کنند.
وی درباره مزایای ساخت مجتمع‌ها خاطرنشان کرد: افزایش موارد ایمنی برای دسترسی ایمن به مجتمع‌ها ، تجمیع مراکز خدماتی همچون سوخت‌گیری ، نمازخانه ، سرویس بهداشتی ، غذاخوری و سایر مراکز ، افزایش سهولت نظارت بر آن‌ها و درمجموع رشد سلامت جاده‌ای و کاهش حوادث ترافیکی از مزایای مجتمع‌هاست.

** پیش‌بینی افزایش پنج‌تا هفت‌درصدی سفرهای نوروزی
مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری سازمان راهداری یادآور شد: کمیته نظارت بر مجتمع‌های بین‌راهی در یزد فعال شد و با توجه به افزایش روزهای تعطیلات نوروزی، پیش‌بینی‌ها حکایت از افزایش پنج‌تا هفت‌درصدی سفرها دارد.
شهرکی تصریح کرد: به همین دلیل باید خدمات‌رسانی دستگاه‌ها متناسب با رشد سفرها تقویت شود و بیشترین انتقادهای مردم از خدمات سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه‌های مجتمع‌های بین‌راهی بود بازدیدها افزایش‌ می یابد و نواقص رفع شده است با این‌حال از مسافران تقاضا داریم موارد را به ما تذکر دهند.
وی اضافه کرد: شهروندان می‌توانند برای ثبت گزارش تخلف و یا ارائه پیشنهاد به سامانه ۳۰۰۰۱۴۱ پیامک و یا از طریق اپلیکیشن ۱۴۱ اعلام نظر کنند که تخلف به‌محض اعلام وصول برای رفع آن و تذکر اقدام می‌شود.
این مسئول با اشاره به وجود هیپنوتیزیم جاده‌ای در جاده‌های بیابانی کشور به دلیل طولانی بودن مسیر جاده‌ها تأکید کرد: برای جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار، از مسافران تقاضا داریم هر ۲ ساعت رانندگی ، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در مجتمع‌های بین‌راهی استراحت کنند.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code