۴هزار میلیارد تومان تسهیلات تنها حمایت دولت برای تحریم‌شکنی

به گزارش ایران‌اکونومیست؛ دی سال گذشته به‌دلیل مشکلاتی که صنعت خودرو کشور داشت مقرر شد تسهیلاتی به این صنعت تزریق شود به‌ویژه اینکه صنعت خودرو جزو اولین صنایعی تحریمی مرداد سال ۹۷ بود. از این‌رو با تصویب هیات‌وزیران قرار شد ۴هزار میلیارد تومان در قالب ریالی و ۸۴۴میلیون یورو ارزی به خودروسازان پرداخت شود. تسهیلات ریالی در پایان سال ۹۷ به جای مطالبات معوقه به حساب قطعه‌سازان واریز شد. اما تسهیلات ارزی تا امروز هنوز پرداخت نشده است. یکی از چالش‌های صنعتگران حوزه خودرو در بحث تسهیلات ارزی شرط بانک مرکزی برای بازپرداخت آن است که تاکید شده این مبلغ باید ارزی برگردانده شود. ضمن اینکه زمان تعیین شده بازپرداخت این تسهیلات بین ۳ تا ۶ ماه تعیین شده است. قطعه‌سازان به دلیل نوسانات بازار ارز از این موضوع گلایه‌مند بود و دریافت آن را نوعی خودکشی می‌دانند.
گفتنی است آخرین مهلت پرداخت تسهیلات ارزی، پایان خرداد امسال بود که با شرایط به‌وجود آمده و تمکین نکردن بانک مرکزی در پرداخت آن، زمان دوباره تمدید شد.

 

۴هزار میلیارد تومان تسهیلات تنها حمایت دولت برای تحریم‌شکنی
فروش ریالی بدهی ارزی
آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایران‌اکونومیست گفت: پس از آغاز تحریم‌ها تنها کار مثبت دولت و مجلس شورای اسلامی برای حمایت از صنعت خودرو در وضعیت تحریمی پرداخت تسهیلات ریالی با تاخیر ۳ ماهه بود زیرا طرح دی ماه به تصویب رسید اما با پیگیری‌های جدی تولیدکنندگان در نهایت اسفند ۹۷ و بخشی نیز در فروردین ۹۸ پرداخت شد.
وی افزود: البته باید قدردان وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی بود زیرا با هماهنگی که بانک مرکزی با کل بانک‌های عامل برای پرداخت این ۴هزار میلیارد تومان داشت صنعت قطعه را از مرگ حتمی نجات داد. به این ترتیب روند رو به رشد بیکاری متوقف و حتی برخی واحدها صنعتی مبادرت به برگرداندن نیروهای تعلیق شده خود کردند. تزریق این مبلغ جلوی فاجعه‌ای اقتصادی را گرفت.
این مقام صنفی با اشاره به چالش بازپرداخت ارزی بخش دوم تسهیلات گفت: نوسانات نرخ ارز در کشور سبب شده تا قطعه‌سازان نسبت به دریافت این بخش از تسهیلات رغبت نداشته باشند زیرا آنها قطعات خود را ریالی به خودروساز می‌فروشند و عنوان می‌کنند، نمی‌توانند ارزی بدهکار باشند.
وی افزود: البته تولیدکنندگانی که صادرات دارند و در واقع بنگاه اقتصادی‌شان ایزوله از نوسانات نرخ ارز است، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند اما با این وجود، بانک مرکزی نسبت به پرداخت آن تعلل دارد و با گذشت تقریبا ۷ ماه از تصویب آن هنوز مبلغ در اختیار صنعتگران حوزه خودرو قرار نگرفته است.
محبی‌نژاد تاکید کرد: این موضوع باید از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت مدیریت شود و هرچه زودتر عملیاتی شود.
روغن ریخته نذر امامزاده
دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور با انتقاد از تسهیلات ارزی دولت گفت: «روغن ریخته نذر امامزاده» شده چون این تسهیلات مربوط به یوروهای بلوکه شده ایران در چین است و دولت می‌خواهد با آن ارز به خزانه کشور برگردد در حالی که انتقال آن برای خرید محصولات مورد نیاز به اروپا برای بخش خصوصی ۱۰ تا ۱۵درصد هزینه دارد. اما با این وجود برخی قطعه‌سازان که صادرات دارند خواهان آن هستند ولی تا کنون اقدامی از سوی بانک مرکزی برای پرداخت آن نشده است.
محبی‌نژاد به سیاست‌های دولت دوازدهم برای رونق تولید انتقاد کرد و گفت: دولت برای رییس بانک مرکزی حفظ نرخ ارز را تعریف کرده است در حالی که اگر رونق اقتصادی و تولید تعریف می‌شد بسیاری از مشکلات موجود مرتفع شده بود. حفظ نرخ ارز با رونق تولید قابل جمع شدن نیست و این سیاست‌های متضاد به ضرر بخش خصوصی تمام می‌شود.
وی افزود: ثبات ارزی به شرطی ثمربخش است که حاصل معاملات اقتصادی باشد نه اینکه دستوری صادر شده باشد. قیمت واقعی ارز با بالانس عرضه و تقاضا به‌دست می‌آید.
راه به بیراه در تعریف ثبات در بازار
دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور با اشاره به نیازهای صنعت قطعه گفت: درحال‌حاضر قطعه‌سازان نیاز به یک میلیارد دلار دارند که باید بدون انتقال ارز باشد در حالی که کل نیاز صنعت خودرو ۶میلیارد دلار است و کمتر از ۲۰درصد کل ارز کشور(۵۰میلیارد دلار) می‌شود. صنعت خودرو تحریم است و تولیدکنندگان نمی‌توانند ارز را از مبادی رسمی و بانک‌ها حواله کنند و باید هزینه محصولات را از طریق صرافی‌ها یا روش‌های دیگر جابه‌جا کنند. اما بانک مرکزی مخالف این امر است و نگران است که نرخ ارز در بازار افزایش یابد. از این‌رو قیمت ارز دستوری حفظ می‌شود و حتی در بعضی مواقع ناچار به سرکوب قیمت‌ها هستند.
محبی‌نژاد تاکید کرد: ثبات برای وضعیت اقتصادی و فضای کسب‌وکار مفید است نه بازار خودرو و ارز. زیرا اگر غیر از این بود امروز باید از مدیران دولتی پرسش می‌شد نرخ خودرو ثابت نگه داشته شده اما آیا تولید رونق گرفته است؟ سال گذشته تیراژ تولید خودرو ۴۰درصد افت داشت و حتی در آذر ۹۷ نسبت به مشابه سال قبلش شاهد افت ۷۰درصدی بودیم. پیش‌بینی می‌شود تولید یک میلیون و ۲۵۰هزار خودرو تعریف شده برای تولید امسال با این نوع سیاست‌گذاری‌ها هرگز محقق نشود مگر اینکه رویه‌ها تغییر کند.
مهدیه احمدی

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code